PL-10 (ASR)

Pi-Li-10
Advanced Short Range / Infrared-homing air-to-air missile
Schopná raketa pro vzdušné souboje z Číny

Čínský institut China Air-to-Air Guided Missile Research Institute pod vedením doktora Lianga Xiaogenga ze Shanghai Academy of Science and Technology v letech 2004-10 vyvinul raketu vzdušných soubojů PL-10, aby Čína ještě více mohla světu stavět na odiv svoje nové stealth stíhačky J-20.

J-20 vyjel poprvé z hangáru 2011, ve velkých počtech se do lidové armády Číny dostával až v 2016. PL-10 byla dovyvinuta 2013 a na letoun byla montována již 2015, jak je v Číně obvyklé, používat zbraně dříve než je jejich existence veřejně oznámena.

PL-10 je raketa odpalovatelná jedině ze stíhaček Číny. Jde o pokročilou tepelně naváděnou řízenou střelu krátkého doletu 20 km. Pokročilou zejména v tom smyslu, že snímá obrazy více elementů na svém cíli, pročež má oproti předchozím AAM raketám Číny vyšší detekční vzdálenost cíle a dosud nejvyšší obezřetnost vůči klamným cílům. Dále je do vysoké míry odolná vůči EM rušení, jak již prý potvrdili (?kdo?) pozorovatelé ze západu. Střela je schopná nalézt svůj cíl až po vypuštění z letounu (lock-on-after-launch (LOAL)). Střela si během letu aktualizuje data o cíli rádiovým spojem.

Infračervená vyhledávací hlavice rakety spolupracuje s helmovým zaměřovačem pilota a s ním dokáže být zaměřena na letoun letící z kolmého směru (boresight úhel 90°). Směr letu rakety je ovládán směrováním výtoku z jejího motoru pomocí vychylování (vektorování tahu) a je ještě dořizován křidélky, pročež raketa na tuhé palivo dokáže úžasné manévry s přetížením kolem 60 G, čímž je raketa srovnatelná s nejlepšími západními jako Mistral a Iris-T. Američané dokonce přiznávají, že čínská PL-10 má lepší pohybové vlastnosti než jejich AIM-9X.

Délka rakety jsou přesně 3 m, s hmotností 105 kg. Cíl ničí výbuchem expandujícím válcem střepin. Roznětka iniciuje výbuch buď laserově v blízkosti cíle nebo se nálož roznítí přímým kontaktem. Zápaďané mohli raketu pozorovat v boji pouze jedinkrát proti indickým Suchojům Flanker, kdy usoudili, že střela je o generaci napřed před revolučními ruskými raketami R-73 Vympel (Archer), z nichž si vzala inspiraci. Ocenili zejména nízkou schopnost střely ztratit cíl při rychlých přeletech (křižujících) z kolmého směru.

Zdroje

https://thaimilitaryandasianregion.wordpress.com/2016/12/16/china-pl-10e-aam-with-anti-stealth-capability/

https://www.globaltimes.cn/page/202208/1274287.shtml

http://chinese-military-aviation.blogspot.com/p/missiles-i.html

https://www.quora.com/What-is-the-PL-10-missile-How-good-is-it-compared-to-the-R-73-How-bad-will-it-be-once-the-JF-17-has-it-along-with-HMDS

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6